Jak usunąć rozstępy? Przyczyny, objawy i profilaktyka

Jak usunąć rozstępy? Przyczyny, objawy i profilaktyka

4 kwietnia, 2019 0 przez admin

Według statystyk – 70% kobiet i 40% mężczyzn borykają się z bardzo nieestetycznym defektem skórnym jakim niewątpliwie są rozstępy. Występujące na brzuchu, pośladkach, udach, plecach i biuście czerwone prążki są prawdziwą urodową zmorą.

Niewątpliwie jest to powód kompleksów i wstydu. Na całe szczęście, w dobie tak rozwiniętej medycyny istnieją sposoby na podjęcie skutecznej walki z rozstępami. Niektóre zabiegi nie pozostawiają żadnego śladu po rozstępach.

Rozstępy – przyczyny

Rozstępy pojawiają się w wyniku nadmiernych napięć skóry (nadwaga, nadmierne wzrosty ciała) i zachwiania gospodarki hormonalnej. Bardzo często są spotykane u kulturystów, kobiet w ciąży oraz młodzieży szybko rosnącej.

Rozstępy – usuwanie

Medycyna oferuje wiele różnych metod walki z rozstępami. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich wraz z krótkim opisem.

 • Maści i kremy– do niedawna jedyny sposób walki z rozstępami. Maści i kremy mają na zadaniu poprawić kondycję skóry, dostarczyć kolagen oraz odbudować miejsce zmienione chorobowo. Nie usuwają, a jedynie zmniejszają objętość i ograniczają widoczność blizn.
 • Mikrodermabrazja – jeden z najpopularniejszych zabiegów na rozstępy. Mikrodermabrazja to nic innego jak mechaniczne ścieranie naskórka, warstwa po warstwie. Wbrew pozorom, zabieg ten jest bezbolesny. Ta metoda może doprowadzić co całkowitego usunięcia rozstępów. Koszt jednego zabiegu to około 300 złotych (aby całkowicie usunąć rozstępy należy wykonać serię kilku zabiegów).
 • Mezoterapia – zabieg polegający na odżywianiu skóry poprzez podanie specjalnie stworzonego preparatu (opartego na badaniach indywidualnych). Miksturę witamin, składników odżywczych i minerałów wstrzykuje się bardzo cienką igłą w okolicach miejsc zmienionych chorobowo. Jeden zabieg kosztuje około 250zł (minimalna liczba zabiegów to około 3-6).
 • Laseroterapia – skóra pacjenta poddawana jest podgrzaniu, co ma na celu odparować jej warstwy. Laser ma na celu jak najbardziej zbliżyć kolor blizny rozstępu do skóry pacjenta, co w praktyce sprawia, że rozstępy są praktycznie niewidoczne.

Poza wyżej wymienionymi metodami usuwanie rozstępów można realizować poprzez stosowanie domowych sposobów, zabiegu systemem TMT, peelingami chemicznymi oraz cryolift.

Rozstępy w ciąży – czy proces usuwania wygląda tak samo?

Ciąża to specyficzny okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na dziecko wiąże się nie tylko z radością i niecierpliwością. W organizmie zachodzi wiele zmian o charakterze hormonalnym, które doprowadzają do licznych defektów estetycznych.

Kobiety bardzo często borykają się z rozstępami, które mogą być wynikiem:

 • zaburzeń gospodarki hormonalnej
 • zbyt szybkiego przyrostu masy ciała

Rozstępy zwykle obejmują obszar brzucha, pleców, ramion, ud oraz pośladków – czyli miejsc szczególnie narażonych na zwiększenie masy.

Czy rozstępom w ciąży można zapobiec?

Oczywiście! Profilaktyka przeciw-rozstępom jest bardzo często wykorzystywana. Wszakże, tego defektu spodziewa się niemal każda kobieta, która o siebie dba. Jak zatem zapobiec występowaniu rozstępom w ciąży:

 • Zadbaj o dietę: musi być pełnowartościowa i zbilansowana – ograniczysz tym samym możliwą nadwagę.
 • Skorzystaj z kosmetyków do pielęgnacji: w szczególności kremów i maści wzbogacanych kolagenem, kwasem hialuronowym oraz elastyną.
 • Realizuj delikatne masaże skóry: masuj skórę, ujędrniaj i pobudzaj krążenie krwi.

Banalnie proste, a przy tym niezwykle skuteczne. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że profilaktyka jest niezwykle ważna i znacznie prostsza, niż ewentualne usuwanie rozstępów.

Usuwanie rozstępów – jak?

Pojawiające się rozstępy stanowią defekt, którego kobiety pragną pozbyć się za wszelką cenę. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszakże jest to niezwykle nieestetyczne zjawisko. Jak można tego dokonać?

Do dyspozycji kobiet są:

 • domowe sposoby (peelingi, maseczki itd.)
 • zabiegi medycyny estetycznej (mezoterapia, peeling chemiczny itd.)
 • kremy i maści (dostępne w aptekach)

Należy przy tym pamiętać, że nie każda metoda może być realizowana w czasie ciąży/po porodzie. Czasem usuwanie rozstępów możliwe jest dopiero po zaprzestaniu karmienia. Realizację usuwania należy koniecznie konsultować z lekarzem.

Efektywność wyżej wymienionych sposobów jest bardzo różna. Zdecydowanie najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej. Są przy tym najdroższe (cena oscyluje w granicach 1000 złotych).