Dieta 1500 kalorii. Czy to dobry sposób na odchudzanie?

Dieta 1500 kalorii. Czy to dobry sposób na odchudzanie?

21 grudnia, 2019 0 przez admin

Ostatnimi czasy, odchudzanie to temat szczególnie popularny. Wszak, otyłość i nadwaga to problem, który dotyka coraz szersze grono. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, iż tak wiele osób poszukuje różnych rozwiązań pozwalających zgubić zbędne kilogramy.

W dzisiejszej publikacji pod lupę bierzemy jadłospis o bilansie 1500 kalorii. Czy tak zbilansowana dieta okazuje się być skutecznym rozwiązaniem?

Dieta 1500 kalorii

Wydawać by się mogło, że 1500 kalorii to całkiem dużo. Nie dla wszystkich. Osoby aktywne, uprawiające jakikolwiek sport lub pracujące fizycznie mogą odczuwać osłabienie organizmu i reagować podobnie jak na dietę głodówkową.

Dieta 1500 kalorii przeznaczona jest głównie dla kobiet mało aktywnych. W innych przypadkach warto zwiększyć bilans kaloryczny do 2000.

Kalorie, a jakość posiłków

W wielu przypadkach błędnie interpretujemy założenia diety i sugerujemy się tylko i wyłącznie bilansem kalorycznym. To jednak może nie dawać odpowiednich rezultatów. W przypadku diety 1500 kalorii, która mimo wszystko jest małą „głodówką” dla organizmu, trzeba zadbać o odpowiedniej jakości wartości odżywcze. Bilans kaloryczny schodzi na drugi plan.

Przede wszystkim, należy spożywać węglowodany złożone zamiast prostych. Produkty mile widziane w diecie: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, płatki owsiane i grube kasze. Węglowodany złożone ulegają wolniejszemu rozkładowi, dzięki czemu dostarczają energię przez dłuższy okres.

Dieta musi być również bogata w pełnowartościowe białko – ryby, chudy drób, nabiał są najlepszymi źródłami białka. Tłuszcze z kolei powinny być dostarczane w najmniejszej ilości (ok 1/16 diet). Najlepsze źródła tłuszczu to: oleje roślinne, migdały, oliwa z oliwek.

Zasady diety 1500 kalorii

  1. 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia
  2. Równe odstępy pomiędzy posiłkami
  3. Stałe pory posiłków
  4. Zróżnicowanie bilansu posiłków pod względem generowanego zapotrzebowania
  5. Odpowiednie nawodnienie (woda 2-3 litry dziennie)
  6. Ograniczenie aktywności fizycznej do minimum
  7. Wykorzystywanie zdrowych, pełnowartościowych produktów
  8. Brak fast-foodów, słodyczy, tłustych potraw w diecie
  9. Brak napojów i słodkich soków w diecie
  10. Samodyscyplina

Co jeszcze zrobić, aby przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej?

Funkcjonowanie układu pokarmowego zależne jest od wielu różnych czynników. Poniżej prezentujemy pięć kluczowych zasad, których stosowanie umożliwi Ci poprawę przemiany materii.

1 – jakość posiłków

To, co jemy wpływa na pracę i kondycję naszego organizmu. Pochłanianie dużej ilości niezdrowych tłuszczy, ciężkostrawnych potraw może odbijać się na naszym samopoczuciu i oczywiście pracy układu pokarmowego. Odżywiaj się zdrowo. Twoja dieta powinna być zbilansowana i pełnowartościowa.

2 – aktywność fizyczna

Niezwykle ważnym elementem zdrowego trybu życia, a co za tym idzie – poprawnej pracy narządów wewnętrznym, w tym całego układu pokarmowego, jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenie, wspomaga kondycję, poprawia ukrwienie oraz pozytywnie oddziałuje na samopoczucie jednostki.

3 – regularność

Regularność, czy to w diecie czy treningu ma kluczowe znaczenie. Organizm dostowuje się do panujących warunków, przyzwyczaja i koduje zachodzące procesy. Jeśli bedziemy jeść o stałych porach, w podobnych ilościach, to nasz układ trawienny będzie mógł pracować optymalnie. Ciągłe zmiany sprawiają, że organizm odkłada pożywienie „na później”, gdyż trudno jest mu oszacować, kiedy pojawi się następny posiłek.

4 – spokojny sen

Twój organizm podczas snu regeneruje się i odpoczywa. Dlatego też, musisz zagwarantować mu odpowiednie warunki snu (czas, komfort, miejsce). Niezwykle ważne jest również to, aby wstrzymać się od konsumpcji czegokolwiek na 2-3 godziny przed snem.

5 – tempo wprowadzanych zmian

Jeśli chcesz przyśpieszyć metabolizm, nie licz na szybką i radykalną zmianę. Organizm będzie dostosowywał się powoli (nawet do kilku tygodnii). Serwuj zmiany krok po kroku. Dzięki temu unikniesz negatywnych reakcji organizmu.

Podsumowanie

Szacuje się, że około 50% cywilizowanej społeczności chciałoby poprawić styl swojego życia i zmienić go na zdrowszy. Jednym z celów, które zakłada społeczność jest poprawa metabolizmu, tudzież przyśpieszenie pracy układu pokarmowego. Wszystko po to, aby szybciej usuwać zbędny materiał z organizmu i ograniczyć tycie.

Zdaje się, że dieta 1500 kcal to doskonała odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa. Wszystko wskazuje na to, że cechuje ją wyjątkowa skuteczność.