Co stosować na trądzik młodzieńczy? Dieta, odżywianie

Co stosować na trądzik młodzieńczy? Dieta, odżywianie

1 lutego, 2020 0 przez admin

Jest koszmarem nastolatków. Bywa uciążliwy, a jego leczenie zwykle trwa bardzo długo. Mowa oczywiście o trądziku młodzieńczym – zmorze 80% nastolatków.

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która charakteryzuje się występowaniem krost, grudek i zaskórników. Te zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele, aczkolwiek zazwyczaj atakują skórę twarzy.

Konsekwencje nieleczenia trądziku

Nieleczenie trądziku może nieść za sobą poważne konsekwencje o charakterze kosmetycznym. Wszak, zmiany skórne mogą się zabliźniać i tworzyć tzw. zagłębienia w skórze, których usunięcie możliwe jest tylko poprzez specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej (np. mikrodermabrazja).

Sam w sobie trądzik młodzieńczy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Bywa jednak, że zmiany skórne stanowią objaw innej jednostki chorobowej.

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, którą warunkuje kilka czynników. Zdecydowanie największy wpływ na występowanie tego defektu mają zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej danej jednostki. Dlatego też, trądzik pojawia się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także podczas ciąży, menopauzy czy andropauzy.

Jedną z podstawowych przyczyn trądziku jest również niewłaściwa pielęgnacja skóry. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie skóry twarzy może skutkować występowaniem trądziku. W tym specyficznym okresie (dojrzewania), należy myć skórę twarzy dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Profilaktycznie zaleca się wykorzystywać specjalne toniki do utrzymania optymalnej czystości skóry.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?
Nie zawsze profilaktyka okazuje się dostatecznie skuteczna. Kiedy problem już się pojawi należy skontaktować się ze specjalistą (dermatologiem). Wszak, jego wiedza może pozwolić na szybkie rozpoznanie przyczyny i zaniechanie dalszemu rozprzestrzenianiu się problemu.

Lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, zarówno miejscowe, jak i doustne. W leczeniu trądziku stosuje się preparaty:

  • Złuszczające naskórek
  • Antybiotyki
  • Przeciwzapalne
  • Retinoidy
  • Leki hormonalne
  • Antybakteryjne

Ponadto, trądziku można się pozbyć poprzez realizację zabiegów, m.in.: fototerapia, mikrodermabrazja, mezoterapia.

Dieta na trądzik

W wielu przypadkach przyczyną występowania pryszczy są złe nawyki żywieniowe. Powiedzenie „jesteśmy tym, co jemy” zdaje się mieć zastosowanie także i w tym przypadku.

Należy wiedzieć, że trądzik młodzieńczy ma podłoże nie tylko hormonalne. Do wystąpienia tego nieestetycznego defektu skóry przyczynić się mogą złe kosmetyki, zażywane leki i właśnie – nieodpowiednia dieta. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić kilka reguł zdrowego odżywiania, które mogą pomóc w walce z tą niezwykle nieprzyjemną przypadłością.

W związku z tym, że nie chcemy wnikać tak szczegółowo w gusta kulinarne naszych czytelników postanowiliśmy nie przedstawiać gotowego jadłospisu, a jedynie sugestie dotyczące produktów jakie warto konsumować.

Co jeść?

Doskonale działają owoce i warzywa, których bogactwo w witaminę A i E jest wysokie: papryka, brokuły, pomarańcze czy melony. Istotne jest również dostarczanie organizmowi witamin z grupy B, zatem warto zadbać by w diecie znalazły się takie produkty jak: drób, jaja, szpinak oraz kapusta. W diecie powinno znależć się także wiele miejsca dla minerału wspomagającego gojenie, a mianowicie – cynku. W tym celu warto spożywać: ryby, orzechy nerkowca oraz owoce morza.

Czego nie jeść?

W przypadku walku z trądzikiem absolutną koniecznością jest ograniczenie wszelkiego rodzaju fast-foodów. Wpływ na zmiany skórne mają także napoje w których użyto cukru i sztucznych barwników (90% znajdujących się na półkach sklepowych). Na występowanie trądziku bardzo często wpływ mają również ostre przyprawy. Ich ograniczenie powinno stanowić priorytet.

Zdrowa, bogata w naturalne składniki dieta powinna okazać się dobrym lekarstwem na trądzik. Nie należy jednak oczekiwać niesamowicie szybkich rezultatów. Zmiany w organizmie zachodzą wolno, dlatego też nie należy się szybko poddawać. Pierwsze efekty mogą pojawić się już po kilku tygodniach.

Zmiana nawyków żywieniowych może iść w parze z innymi metodami na trądzik – kuracją farmaceutykami, laseroterapią czy maseczkami i peelingami. Z całą pewnością spotęguje efekty wyżej wymienionych sposobów.